علل بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان چیست؟

علل بالا رفتن سن ازدواج در میان جوانان چیست؟

 براساس تحقیقات صورت گرفته عوامل متنوعی در شکل گیری این پدیده دخیل اند و هرگز نمی توان یک عامل را علت اصلی این معضل دانست. از جمله این عوامل که بیشتر در جوانان شایع است می توان نگرانی برای ساختن آینده ای ایده آل، بی اعتمادی نسبت به خواستگار، محدودیت در انتخاب، شیوه ارتباط دختر و پسر و عدم آشنایی مناسب قبل از ازدواج، عدم عشق و علاقه نسبت به خواستگار، مشاهده شکست در زندگی سایرین، عدم آمادگی برای پذیرش نقش، مشاهده شکست در زندگی والدین، عدم شناخت از الگوی مناسب زن و شوهری، عدم علاقه مندی به ظاهر خواستگار، ادامه تحصیل، بی علاقگی به ازدواج، عدم شناخت از وظایف یک زن در زندگی، میزان جهیزیه، وجود خواهر مجرد بزرگ تر در خانواده، عدم حمایت خانواده هنگام و بعد از ازدواج را نام برد. 

 بیکاری و گسترش این معضل در سطح جامعه همراه با بالا رفتن انتظارات اقتصادی خانواده ها، از جمله مسائلی است که انرژی جوان را کاهش می دهد، این کاهش انرژی مستقیماً خود را در بالا رفتن سن ازدواج نشان می دهد.


طبق آمار های رسمی و غیررسمی، میزان بیکاری در کشور ما به حدی است که از میانگین جهانی بسیار بالا تر است و از معضلا ت کشور به شمار می رود. هر چند دامنه بیکاری، همه اقشار اجتماعی را دربرمی گیرد، اما بیکاری فارغ التحصیلا ن - در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و تا حدودی در مقطع دکتری برای بعضی رشته های تحصیلی - یکی از مسائل حاد جامعه امروز ما را تشکیل می دهد. 

توجه جوانان به همسانی فکری، اخلا قی و هنجاری در امر همسر گزینی به صورت یکی از مشکلا ت آنها درآمده و در بسیاری موارد به عنوان مانعی در امر ازدواج آنان قرار گرفته است. به طوری که برای پیدا کردن فرد مورد علاقه خود گاه سال ها ازدواج شان را به تاخیر می اندازند.

از سوی دیگر تحقیقات نشان می دهد پسرها در بالا رفتن سن ازدواج تاثیر گذارترند با توجه به وجود ریشه ها و سنت هایی که در جامعه وجود دارد معمولاً این دختران هستند که در اکثر قریب به مواقع باید منتظر بمانند تا فردی به خواستگاری شان بیاید.

اما بنا به آمارهای سازمان ملی آمار ایران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سیل روزافزون مهاجرت از روستاها به شهرها موجب شده که در اکثر روستاها با کمبود پسران جوان روبه رو باشیم به طوری که بر مبنای آمار حدود 60 درصد بافت جمعیتی روستاها را زنان تشکیل دهند. در نتیجه مشکل ازدواج دختران جوان به وجود می آید.

علاوه بر این تاخیر در ازدواج می‌تواند تاثیرات روحی و جسمی، آثار اجتماعی و باروری نامناسب داشته باشد. کوتاه و زودرس بودن سن بلوغ جنسی و طولانی شدن آن مشکلات روحی و روانی، بحران‌های شخصیتی ایجادمی‌کند.

افزايش سن ازدواج و خودكشي

آمارهاي ارائه شده درباره خودكشي در شهرهاي ايران حكايت از آن دارند كه در گذشته ميزان خودكشي در ميان گروه هاي سنّي بالا بيشتر بود، اما در 20 سال اخير اين الگو به هم خورده و ميزان بالاي خودكشي به سمت گروه هاي سنّي جوان تر گرايش پيدا كرده است.18 بر اساس پژوهش هاي جهاني و نيز برخي تحقيقات انجام شده در ايران، اكثر اقدام كنندگان به خودكشي را جوانان مجرد تشكيل مي دهند.
طبق نظريه «روان تحليلگري» فرويد، ميان پديده خودكشي و ناكامي در عشق، رابطه قوي وجود دارد. تحليل او درباره جواناني كه اقدام به خودكشي مي كنند اين است كه آنان در ارضاي نيازهاي جنسي خود ناكام شده و در اثر محروميت و نوميدي از خواسته هاي خود اقدام به خودكشي مي كنند. اين تحليل فرويد اگرچه عموميت ندارد، اما به يقين موارد بسياري از خودكشي هاي جوانان به خاطر مشكلات ازدواج، و به ويژه در دختران به خاطر ماندن بيش از حد در خانه و احساس نااميدي از ازدواج است.
در تحقيقي كه به منظور بررسي عوامل اقدام به خودكشي بر روي 500 مورد انجام شد، اين نتيجه به دست آمد كه يكي از عوامل اصلي و عمده اقدام به خودكشي در جوانان، فراهم نشدن زمينه براي ازدواج آنان است.
در مطالعه اي ديگر كه بر روي 690 پرونده مربوط به خودكشي انجام گرديد، آشكار شد كه ميزان خودكشي در سنين جواني (16ـ30 سالگي) بسيار بالاست و بخش قابل توجهي از افرادي كه اقدام به خودكشي كرده اند، در ازدواج ناموفق بوده يا از آن ناكام مانده اند. همچنين درپژوهشي كه درسال1383به منظور بررسي علل خودكشي در شهر كرمانشاه انجام شد، اين نتيجه به دست آمد كه ازدواج در كاهش ميزان خودكشي مؤثر است
.

|+| نوشته شده توسط سوران محمدی در دوشنبه چهاردهم دی ۱۳۸۸  |
 
 
بالا